Haber

Çin ve Rusya, Çok Taraflı Çerçevede İşbirliğini Güçlendirmede Anlaştı

MOSKOVA, 22 Şubat (Xinhua) — Çin ve Rusya, çok taraflı bir çerçevede işbirliğini artırmaya devam etme ve küresel yönetişimi düzene sokmak için daha fazla çaba gösterme konusunda anlaştılar.

İki ülke Salı günü Moskova’da Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komitesi Ofisi Direktörü ve ÇKP Merkez Siyasi Ofisinin tam üyesi Wang Yi ile yaptığı toplantıda fikir birliğine vardı. Komitesi ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolai Patrushev.

Çin ile Rusya arasındaki Stratejik Güvenlik İstişare sistemi, sırasıyla Çin tarafında Wang ve Rusya tarafında Patrushev tarafından yönetiliyor.

İki taraf mevcut devletlerarası stratejik durumu tartıştı ve gerçek çok taraflılığı ortaklaşa uygulamaya, her türlü tek taraflı tiranlığa karşı çıkmaya ve devletler arası çıkarlar ve çok kutuplu bir dünyada demokrasiyi teşvik etmeye istekli olduklarını ifade ettiler.

Her iki taraf da Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın sağlam bir şekilde korunması ve Soğuk Savaş zihniyetinin getirilmesi, blok çatışmasına ve ideolojik çatışmaya karşı durulması gerektiğine inandıklarını ifade ettiler.

İki taraf, Ukrayna ve diğer konularda da görüş alışverişinde bulundu.

yedisu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu