Haber

EPDK Başkanı: Firmaları uyardık, depremzedeler gereksiz kırtasiye malzemeleriyle uğraşmasın

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; Garanti bedeli konusunda depremzedeleri zor durumda bırakmamak için kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve misyon tedarik şirketleriyle toplantı yaparak gerekli uyarıları yaptıklarını anlattı.

Yılmaz dedi ki:

“Güvenlik ücreti konusunda firmaları çok net bir dille uyardık. Hiç kimse gereksiz kırtasiye malzemeleriyle depremzedelerimizi rahatsız etmesin. Elektrik, doğalgaz ve hatta su faturasının taşınabilir bir ekran görüntüsü bile yeterli olacaktır. Bu konudaki kararımızın net ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresince vatandaşlarımız garanti ücretini ödemeyecektir. Aksi davranıp garanti ücreti talep eden firmalar, gereksiz kırtasiyelerle abonelik sürecini yavaşlatmakta, depremzedelerimizi ağır bedel ödetmektedir.”

EPDK’nın aldığı kararın ardından olağanüstü hal kararı alınan ve afet bölgesi ilan edilen iller depremden etkilendi; E-devlet platformundan veya herhangi bir sicil dairesinden alınan tarihi ikametgah (ikametgah) belgesi, valilik, kaymakamlık gibi idari birimlerden gelen yazılar, elektrik, su, doğalgaz abonelik faturaları (veya faturaların elektrik ve faturaların mobil ekran görüntüleri) belgelerle doğal gaz. Yeni abonelik işlemlerinde olağanüstü hal süresince abonelerden garanti ücreti alınmayacaktır.

Deprem öncesi afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik ve 1 milyon 700 bin doğalgaz abonesi bulunurken, bu aboneler elektrik için 420 TL, doğalgaz için 1430 TL ödüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu